Metaloplastyka artystyczna to dość szerokie pojęcie. Znana jest już z czasów prehistorycznych (chociaż pod inną nazwą) i służy do tworzenia przedmiotów codziennego użytku (na przykład kwietniki, półki, meble) i dekoracyjnych (świeczniki, wazony, figurki ozdobne), które pięknie dopełnią każde wnętrze. Metaloplastyka to dziedzina zajmująca się tworzeniem z metalu wyrobów artystycznych.
Przedmioty wykonane za pomocą metaloplastyki artystycznej dostępne są w takich miejscach, jak na przykład sklep Dąstal. To wyroby stworzone z wysokiej jakości metale, co daje im wyjątkową trwałość i solidność. Metaloplastyka składa się z różnych metod, między innymi z techniki ślusarstwa artystycznego, złotnictwa, kowalstwa artystycznego, a także innych technik obróbki metalu.
Metaloplastyka artystyczna ma długą historię. Najstarszymi jej wyrobami są okazy wykonane z brązu, między innymi klamry, bransolety i przedmioty użytku codziennego, jak różnorodne naczynia i noże. W starożytnym Egipcie pojawiały się natomiast przedmioty z brązu, miedzi, srebra i złota.
W starożytnej Grecji natomiast powstała technika grawerowania. Następnie, w czasach Średniowiecza zaczęto inkrustowanie złotem i srebrem. Wówczas powstało też wiele pięknych dzieł ze stopów metali. Jednym z przykładów wyjątkowości wyrobów metaloplastyki artystycznej są niewątpliwie drzwi katedr, na których pokazano życie Chrystusa, między innymi katedra w Gnieźnie, a także inne tego typu budowle na świecie.
W metaloplastyce wyróżnić można kilka typów, na przykład dekoracje ścienne (przedstawiające na przykład drzewa lub kwiaty), ozdoby do ogrodu (takie jak leżaki, figurki, krzesła czy kwietniki ogrodowe), a także lampy zewnętrzne i takie, które dedykowane sa do stosowanie wewnątrz domu.
Metal obrabiać można na dwa sposoby: na ciepło i zimno. Tak zwana obróbka na ciepło to inaczej kowalstwo, w którym pod wpływem wysokiej temperatury metal nabiera różnorodnych kształtów. Obróbka na zimno to natomiast piłowanie, kucie, wytłaczanie, wiercenie, łączenie, cięcie i wyklepywanie. Metaloplastyką jest również odlewnictwo, a także grawerstwo.
Najnowsze komentarze