Płyta OSB – rodzaje i wymiary

Trwała płyta wiórowa, która ma wiele zastosowań

Płyta OSB to płyta wiórowa o lepszej odporności na wilgoć i zwiększonej trwałości. Stanowi doskonały materiał podkładowy oraz konstrukcyjny. Wykorzystuje się ją w wielu budowach: jako poszycie dachu, ścian (głównie działowych i szkieletowych), poddasza, a także w roli suchego podkładu pod podłogę, czy w poszyciu sufitu. Ma swój wkład w tworzeniu zabudowy łazienki, kuchni, czy przedpokoju, a nawet w konstrukcji stopni schodów.

Skład i budowa płyty OSB

Płyta OSB to płyta wiórowa, która zbudowana została z wiórów drzewnych (głównie świerkowych i sosnowych), sprasowanych pod wysokim ciśnieniem i poddanych wysokiej temperaturze. To płatki drewna (długość: 10 – 14 centymetrów, grubość: 0,6 milimetra), które zostały zespolone ze sobą melaminowo-uretanową żywicą posiadającą zminimalizowaną zawartość formaldehydu.

OSB to z angielskiego Oriented Strand Board – płyta o wiórach w określonym układzie. Składa się z trzech warstw: wióry warstw zewnętrznych ułożone są równolegle do dłuższej krawędzi płyty, natomiast w warstwie wewnętrznej, wióry leżą do niej prostopadle. Taka budowa czyni płytę OSB znacznie mocniejszą wzdłuż jej osi głównej. Powierzchnia płyty OSB jest porowata, a jej krawędzie mogą być frezowane, bądź proste – na pióro i wpust.

Rozmiary i grubości płyt OSB dostępnych na rynku polskim

Płyta OSB występuje w różnych rozmiarach i o różnej grubości. Ich wymiary wahają się w zależności od wybranej płyty. Grubość płyt OSB oscyluje od 6 do 30 centymetrów. Szerokość to przedział między 125 a 207 centymetrami, natomiast długość mierzy od 244 do 280 centymetrów.

Najpopularniejszą płytą OSB na rynku polskim jest płyta mierząca 3,125 metrów kwadratowych, o wymiarach 125 x 250 centymetrów. Waga tej płyty nie przekracza 700 kilogramów na metr sześcienny. Jest to najczęściej wykorzystywana płyta OSB w budownictwie.

Author: antenytychy.pl