Ile trzeba zapłacić notariuszowi za przepisanie mieszkania, darowizna

Przekazanie prawa do nieruchomości może odbywać się na kilka różnych sposobów. Do najczęściej wybieranych należy przeniesienie prawa do własności poprzez sprzedaż i zakup mieszkania, bądź też z pomocą darowizny. Z tej drugiej możliwościowi najczęściej korzystamy wśród członków rodziny. Nie oznacza to jednak, że jest to możliwość darmowa. Przed przystąpieniem do tego zadania warto dowiedzieć się ile trzeba zapłacić notariuszowi za przepisanie mieszkania. Nie zawsze jest to bowiem tania usługa.

Ile trzeba zapłacić notariuszowi za przepisanie mieszkania

Przekazanie komuś prawa do nieruchomości, aby nie pozostawiało żadnych złudzeń, musi odbyć się za pośrednictwem notariusza. Takie metody jak przepisanie mieszkania darowizna, choć są bardzo częste, nadal nastręczają nam wiele problemów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dla skutecznego przeniesienia własności takiej nieruchomości musi dojść do tego zgodnie z prawem, jakie obowiązuje w naszym kraju. Oznacza to np. by podczas przenoszenia własności obecny był notariusz. Wówczas uważa się, że jeśli to właśnie ten specjalista z tego zakresu dokona prawnego przeniesienia własności za pomocą odpowiednich dokumentów, które podpisane zostaną przez obie strony, zarówno obdarowaną jak i obdarowującą, a także zostaną potwierdzone pieczęciami i podpisami notariusza, to przeniesienie tejże własności uważane jest za skuteczne. Jednak nie jest to bezpłatna transakcja. Nawet, jeśli decydujemy się na akt darowizny, uiścić należy stosowną opłatę.

Przepisanie mieszkania darowizna, sprzedaż czy zamiana.

Wybierając się do notariusza zawsze istnieją różne metody na to, by przenieść własność nieruchomości na inną osobę. W zależności od tego, jakie oczekujemy efekty tego przeniesienia, posiadamy również różne możliwości. Jedną z nich jest transakcja sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z tą możliwością, osoba sprzedająca mieszkanie zrzeka się praw do niego w zamian za określoną sumę pieniędzy. Inną możliwością, jednak znacznie rzadziej wykorzystywaną jest zamiana mieszkania. Z niej najczęściej korzystamy, kiedy zależy nam na wymianie mieszkania na mniejsze, większe, znajdujące się na innej kondygnacji budynku lub w innej lokalizacji. Należy jednak mieć świadomość, że jest to najczęściej transakcja, w której nie otrzymujemy żadnych pieniędzy bądź kwota jest bardzo niska. Na taką możliwość chętnie decydują się osoby różniące się wiekiem, np. osoby starsze rezygnują z dużych mieszkań wybierając dla siebie mniejsze, a młode małżeństwa rezygnują z tych mniejszych mieszkań, aby zamieszkać w nieco większych, dających większe szanse na założenie rodziny i komfortowe życie. Kolejną możliwością jest natomiast darowizna. W tym wypadku najczęściej osoba darująca jest blisko związana z osobą obdarowywaną. Za przekazanie mieszkania nie oczekuje zwykle żadnych dodatkowych środków. Warto jednak dowiedzieć się ile trzeba zapłacić notariuszowi za przepisanie mieszkania, aby nie zaskoczyły nas ewentualne koszty takiej transakcji. Nie jest to bowiem zupełnie darmowa usługa.

Author: antenytychy.pl